tikola kirjoitti:
Noissa edellisissä ongelmissa päänimittäjä tuntuisi olevan RasPi 3, eli kyllä uusin LibreElec taitaa sittenkin olla paras, jos vain laitteena on RasPi 2.
Ja korjataanpas tätä - ongelmien syy saattoi olla huono HDMI kaapeli, huono liitin televisiossa tai RasPi 3:sen vaatima isompi virtamäärä. Nyt uusin 7.90.009 ALPHA ajossa RasPi3:ssa ja toimii liki kuin se kuuluisa junan vessa. Viimeisimpänä korjauksena otin käyttöön RasPi 3:lle suunitellut 2.5A virtalähteen, jonka jälkeen kaikki on toiminut hienosti. No joo EPG datat ovat välillä hukassa, Kodi kaukosäädin Applen tabletilta ei juuri nyt toimi ja Eurosport puhuu välillä aluksi norjaa, mutta suuret linjat ovat kunnossa. VNSI clientin läpi live TV ja nauhoitukset tulevat siististi televisioruudulle.
Siis nyt ajossa RasPi3, uusin LibreElec 7.90.009 ALPHA + VNSI clienttinä ja serveripäässä VDR 2.2.x, jonka 16.04 Ubuntu tarjoaa.
Eihän tämä nyt ihan kaupasta ostettava paketti ole, mutta ahkeralle säätäjälle tarjolla on jotain kaupasta ostettavaa parempaa. Seuraavaksi selvityksen alla:
- Miksi televisio menee välilä yöllä päälle - oletan, että Raspi buuttaa jotenkin itsensä ja HDMI liitäntään ilmaantunut liikenne potkaisee television päälle. Tästä ominaisuudesta olen saamassa/saanut kohtuullista hellasäröä...ja ihan aiheesta
- Miksi VNSI ei toimi Android tabletissa vaikka kaikki on samaan tapaan asennettu, kuin RasPissakin ja näyttää ihan samalta. Seuraavana virityksenä saada tuoreempi Android, jotta pääsen ajamaan tuoreempia Kodi versioita.
- Löytyisikö VDR:n tilalle jotain parempaa (=TVHeadend???, koska haluan sen pyörivän oikella tietokoneella).....tosin tämä VDR pohjainen systeemi on nyt vuosien jälkeen kyllä erinomaisen hyvä, joten epäilen, että ihan tuosta vaan parempia löytyy